Enstitü Müdürümüzün 10 Kasım Mesajı

Bugün, büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, aramızdan ayrılışının 76. yıl dönümünde bir kez daha saygı, rahmet, özlem ve minnetle anıyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, uluslararası anlamda sevgi ve saygı uyandırarak Türk milletinin gelişimi ve muasır medeniyetler seviyesine ulaşımı için büyük gayret ve özverilerde bulunmuş büyük bir Liderdir.

 

Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetimizin kurucusu, büyük komutan ve lider devlet adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yolundan giden bizlere düşen görev yönümüzü gelecekte tutmak, ufkumuzu açık ve hedeflerimizi büyük tutmaktır. 10 Kasım tarihini milli bir yas günü olarak kabul etmek yerine, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bize aktardığı fikirlerini özümsemek, O'nun demokratik, çağdaş, bütünleştirici kimliği ve bilimi kılavuz edinmiş hayat görüşünü benimsemek, yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak için bir fırsat olarak görmeliyiz. Bu doğrultuda bilgili ve donanımlı, eğitim kalitesi dünya klasmanında olan bir gençlik yetiştirmeliyiz.

 

Atamızın en büyük emaneti olan Türkiye Cumhuriyeti’ne her yönü ile sahip çıkacağımıza söz vererek, onu bu ölüm yıldönümünde bir kez daha özlem ve rahmetle anıyoruz.

 

 

 

Prof. Dr. İsmail KÜÇÜK

YTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü