COVID-19 Sıkça Sorulan Sorular

COVID-19 Salgını Sebebiyle Eğitim Öğretim Faaliyetleri ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular

Soru 1: COVID-19 Sebebiyle Kayıt dondurma şartları nelerdir? 
Cevap 1: Ders Döneminde ve tez döneminde olan tüm lisansüstü öğrencilerimiz 24.04.2020 tarihine kadar kayıt dondurma talebinde bulunabilirler. Kayıt dondurma dilekçeleri YÖK mevzuatı ve kararları doğrultusunda öğrencilerimizin durumlarına göre değerlendirilerek nihai karar Enstitü Yönetim Kurulu ve Üniversite Yönetimi tarafından verilecektir. Öğrencilerimiz, nihai kayıt dondurma kararı verilene kadar UZEM üzerinden verilen derslerine devam etmeleri gerekmektedir. 
Soru 2: COVID-19 Sebebiyle kimler kayıt dondurma talebinde bulunamazlar? 
Cevap 2: 2019-2020 Güz dönemi sonunda azami süresini tamamlamış olan Yüksek Lisans öğrencilerinin mezuniyet süreçleri 2019-2020 bahar dönemine sarkmış ise kayıt dondurma talebinde bulunamazlar. Bu durumdaki öğrenciler için, PANDEMİ sebebi ile eğitim ve öğretime ara verildiği süre kadar ek süre verilir. 2019-2020 Bahar dönemi için harç ücreti olan ve ödeme takvimi içerisinde harç ücretini ödemeyen öğrencilerimizin kayıt dondurma talepleri kabul edilmeyecektir. 
Soru 3: Kayıt dondurmak istiyorum, azami mezuniyet sürem etkilenir mi? 
Cevap 3: Kayıt dondurma taleplerinin kabul edilmesi durumunda, azami sürenize 1 dönem eklenmiş olur.
Soru 4: 2019-2020 Bahar Dönemi azami süremin sona erdiği dönemdi. Bu dönem mezun olmayı düşünüyordum? Ne yapmam gerekir?
Cevap 4: 24.04.2020 tarihine kadar kayıt dondurma talebinde bulunabilirsiniz. Nihai kararı EYK ve Üniversite Yönetimi verecek olup kaydınızı dondurmak istemezseniz 18 Mayıs tarihindeki mezuniyet başvurusuna başvurabilirsiniz. Mezuniyet sürecinin nasıl işletileceği başvuru sonrası ilan edilecektir.
Soru 5: 2019-2020 Güz Dönemi azami süremin sona erdiği dönemdir. Mevzuattaki süreleri kullanarak mezuniyet işlemlerim 2019-2020 Bahar dönemine sarktı. Kayıt dondurma talep edebilir miyim?
Cevap 5: 2019-2020 Güz döneminde azami süresiniz tamamlamış ve mezuniyet işlemleriniz henüz tamamlanmamış ise kayıt dondurma talep edemezsiniz. Bu durumdaki öğrenciler için, PANDEMİ sebebi ile eğitim ve öğretime ara verildiği süre kadar ek süre verilir. 
Soru 6: Yıldız SEM İngilizce sınavına girmek istiyordum. Lisansüstü başvurularından önce olacak diye tahmin ediyorum. Tarihlerde bir değişiklik olur mu?
Cevap 6: Lisansüstü kayıtları ve bağlı süreçlerde yapılacak değişiklikler web adresimizde en kısa sürede duyurulacaktır. Periyodik olarak duyuruları takip etmenizi rica ederiz. 
Soru 7: Sisteme yüklenecek olan kayıt dondurma dilekçesi nasıl hazırlanacak? İmzamın resmini Word’e kopyalasam sıkıntı olur mu? 
Cevap 7: Word olarak indirdiğiniz dosyanın çıktısını alıp ıslak imza ile imzalayacak ve tarayıcı ya da tarayıcı işlevi gören mobil programlar aracılığıyla dosyanızın dijital halini sisteme ek olarak yükleyebilirsiniz. Çıktı alacak durumda değilseniz boş A4 kağıdına ilgili dilekçede yer alan bilgilerinizi ve dilekçe metnini yazarak imzalayınız. Sonrasında taratıp sisteme yükleyiniz. 
Soru 8: Lisansüstü ücretli programlarınızdaki bir öğrenciyim. Kayıt dondurursam bir sonraki dönem harç ödemek zorunda kalır mıyım?
Cevap 8: YÖK kurumu, COVID-19 salgın sebebi ile kayıt dondurma konulu yazısında ücretli program öğrencilerinin harç ücretlerinin bir sonraki döneme aktarılması veya iadesi gibi bir durumdan bahsetmemiştir. Bu sebeple ücretli programlarda (tezli ikinci öğretim ve tezsiz yüksek lisans) uygulanmakta olan kural gereği kayıt dondurma yapıldığında ücret iadesi veya bir sonraki döneme aktarma yapılmayabilir. Bu süreçte bu konu ile ilgili Sağlık Kültür Daire başkanlığına bağlı harç biriminden bilgi edininiz (harcbirimi@yildiz.edu.tr). 
Soru 9: Kaydımı dondurursam askerlik tecilimi etkiler mi? Ne yapmam lazım? 
Cevap 9: Kayıt dondurma yapmanız durumunda, tehir tarihinizin bitmesine 1 ay kala tecil istek dilekçenizi yazarak Enstitümüze vermeniz durumunda askerlik şube müdürlüğüne ilgili tecil isteği yazılacaktır. 
Soru 10: Kayıt dondurma dilekçemin kabul/ret durumunu nasıl takip edebilirim? 
Cevap 10: Dilekçe yüklendikten birkaç gün sonra sistemden dilekçenizin işleme alındığı maili tarafınıza iletilir. Enstitü Yönetim Kurulu toplantısında kayıt dondurma talepleri kabul olunması durumunda da GSIS otomasyon sistemine işleneceği için GSIS’den takip edebilirsiniz. 
Soru 11: Mezuniyet son dönemimdeyim, konferansım/bilimsel etkinliğim ertelendi. Ne yapmalıyım?
Cevap 11: Etkinliğiniz 30 Haziran 2020 öncesi düzenlenmişse ve kabul almışsanız, bildiri kabul mektubu yayın şartı olarak kabul edilir. Etkinliğe başvurdunuz ancak cevap gelmeden ertelendi ise bildirinizi konferansa veya bilimsel etkinliğe gönderdiğinizi ispatlayan dokümanla başvuru yapabilirsiniz ancak bu belgenin yayın şartı olarak kabul olma durumuna Enstitü Yönetim Kurulu karar verecektir. 
Soru 12: Araştırma Görevlisiyim. Kayıt dondurma işlemi yaptığımda görev süreme etkisi ne olacaktır?
Cevap 12: Enstitümüz, öğrencilerimizin lisansüstü süreçlerini yürütmektedirler. YÖK kurumunun COVID-19 salgın sebebi ile kayıt dondurma konulu yazısında Araştırma görevlilerimizin özlük hakları ile ilgili bilgilendirme yapmamış olup bu sürecin Personel Daire Başkanlığına sorulması faydalı olabilir.
Soru 13: Bu dönem tez danışmanımı seçecektim. Ancak Pandemi sebebiyle ne kampüse girebiliyorum ne de bölümden evrak gönderebiliyorum. Ne yapmam gerekir?
Cevap 13: 24.04.2020 tarihine kadar kayıt dondurma talebinde bulunabilirsiniz. Kayıt dondurma talebinde bulunmazsanız danışman atama formunu çıktı alıp ilgili kısımları doldurarak imzalayınız. Sonrasında imzalı formu telefonunuzdan edineceğiniz tarayıcı programı ile taratıp danışman önerisinde bulunacağınız öğretim üyesine e-posta ile gönderiniz. Danışmanınız ilgili formu imzalayarak anabilim dalına verebilir. Anabilim dalı da Enstitümüze EBYS aracılığı ile iletecektir. 
Soru 14: Yatay Geçiş yapmayı düşünüyordum. Bu dönem kayıt dondurursam bir sıkıntı olur mu?
Cevap 14: Her üniversitenin yatay geçiş yönetmeliği ayrı olabilir. YTÜ FBE Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği Senato Esaslarında kayıt dondurma şartları yer almaktadır. Web adresimizden inceleyebilirsiniz. 
Soru 15: Bahar Döneminde ders kaydı yaptırmadım. Kayıt dondurmaya başvurabilir miyim? 
Cevap 15: Harç borcunuz varsa ve borcunuzu ödemediyseniz mevzuat gereği öğrencilik haklarından yararlanamayacağınız için kayıt dondurma talebinde de bulunamazsanız. Harç borcunuz yoksa veya harç borcunu ödemiş iseniz ve ders seçimi yapmadıysanız dilekçenize bu durumu da belirterek kayıt dondurma talep ediniz. Nihai kararı Enstitü Yönetim Kurulu verecektir. 
Soru 16: Anabilim dalına gelen enstitü yönetim kurulu kararlarında ve danışmanıma gelen görüş onay listelerinde adım gözükmüyor, arkadaşımın adı gözüküyor. Sebebi nedir?
Cevap 16: Salgın nedeniyle kayıt dondurma talepleri (yaklaşık 1000 kişi) enstitü tarafından incelenmektedir. İlk listelerde ismi olmayan öğrencilerin sonraki listelerde ismi olabilir.Tez aşamasında olan öğrencilerin anabilim dallarına danışman onayı için yazı yazılmaktadır. Danışman onayı verilen öğrencilerin kayıt dondurma kararları üniversite yönetim kurulunca verilecektir. Ders aşamasında olan öğrenciler için ise enstitü yönetim kurulu kararı alınmaktadır. Bu listelerdeki yoğunluktan dolayı danışman görüş yazıları hazırlanmaya ve yönetim kurulu kararları alınmaya peyderpey devam edilmektedir. Tamamlanan yazı ve kararlar anabilim dallarına iletilmektedir.