TEZLERİN ŞABLON KONTROLÜ

Tez Kontrol Akış Şeması

Aşama 1 Aşama 2 Görevlimizin Tezinizi Kontrol Etmesi Sonrasında

Tez Savunma Sınavında Başarılı Bulunan Öğrenci, biçim kontrolü için tezini Lisansüstü Sistem e .pdf olarak yükler.

(Şablon kontrolü için Lisansüstü Sisteme tez yükleme kılavuzu için tıklayınız.

(Yüksek boyutlu olmasından dolayı yüklenemeyen tezler, önce bir bulut depolamaya yüklenir. Sonra paylaşım linki boş bir word dosyasına yapıştırılarak bu dosya .pdf olarak sisteme yüklenebilir.)

Enstitüdeki görevlilerimiz;

tezin "YTÜ FBE Tez Yazım Kılavuzu"na uygun olup olmadığını kontrol eder. (Biçimsel kontrol) 


a) Eğer Tezinizde HATALAR Varsa b) Eğer Teziniz Şablona UYGUN Bulunursa
 • Tezi kontrol eden görevlimiz; ilgili hataları/uyumsuzlukları öğrenciye sistem üzerinden iletir. (Öğrenciye otomatik eposta olarak ta iletilir.)
 • Tezinizin DÜZELTİLMİŞ halini sisteme tekrar yüklemeden önce lütfen görevlimizin verdiği TÜM DÜZELTMELERİ EKSİKSİZ yaptığınızdan emin olunuz.
 • Düzeltme sonrası tezinizde hatalar devam eder ise teziniz biçimsel olarak hatasız olana kadar tez kontrol süreci devam eder.
 • İlgili görevlimiz; sistem üzerinden öğrencinin tezini onaylar ve öğrenciye karekodlu Mezuniyet Tez Kontrol onay formu otomatik eposta olarak iletilir.

(Sistem üzerinden de karekodlu onay belgesini temin edebilirsiniz.)

 

Tez Kontrolüyle İlgili Önemli Hususlar

 • Tezlerin Şablona uygunluk kontrolleri TEZ SAVUNMA SINAVINDA BAŞARILI OLUNDUKTAN SONRA yapılmaktadır. 
 • Tez kontrolü için tezinizi yüklemeden önce lütfen Sıkça Yapılan Hatalar dosyamızı okuyunuz ve varsa gerekli düzeltmeleri yapınız.
 • Tez yazım kılavuzu ve şablonlarımız için tıklayınız.
 • Tez yazım kılavuzumuza uygun bir tez çıktısı elde etmek için LATEX Tez Şablonumuzu kullanmanız tavsiye edilmektedir. Doğası gereği MS WORD şablonu kullanılarak hazırlanan tezlerde; tez yazım kılavuzuna uygun bir tez çıktısı elde etmek daha zahmetli olabilmektedir. (Gerek teknik sebeplerden, gerek ise sürüm uyumsuzluklarından kaynaklı) Tez yazımlarınızda çıkabilecek sorunlar konusunda enstitü personelimiz maalesef teknik destek sağlamamaktadır.
 • Aciliyetli durumlarınız tamamen sizin sorumluluğunuzda olup, lütfen mezuniyet başvurusu/tez savunma sınav tarihi/tez kontrol yükleme tarihi gibi tarih planlamalarınızı doğru yapınız ve yaklaşık 10 bin öğrencisi olan enstitümüzü gereksiz eposta/mesaj yoluyla meşgul etmeyiniz.
 • Tez Savunma Sınavı Tarihinizden itibaren;  bez cildinizi enstitüye teslim etmek için 1 AY süreniz vardır. Bu süre zarfında teziniz yetişmiyorsa; anabilim dalı başkanlığınıza gerekçenizi bildiren bir dilekçe yazarak 1 aylık ek süre talebinde bulunabilir ve EYK onayıyla 1 ay ek süre alabilirsiniz. (Dilekçede öğrenci ve danışman imzası olmalıdır. (Ek Süre talebi yalnızca bir defa yapılabilir)
 • Teziniz Türkçe ve MS WORD ile yazacaksanız, "Türkçe Tez Şablonunu", İngilizce ise "İngilizce Tez Şablonunu" kullanınız. MS WORD tez şablonunda uyum sorunu yaşamamak için güncel sürüm kullanınız. Tezlerinizi Yeni Microsoft Word Belgesi oluşturarak, sıfırdan yazmak yerine; aşağıda verilen şablonlar* üzerinde gerekli düzenlemeleri yaparak yazmanız, Tez Yazım Kurallarımıza uygun bir tez oluşturmak açısından daha pratik bir yöntemdir.

LİSANSÜSTÜ SİSTEME TEZİNİZİ YÜKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

 • Şablon kontrolü için Lisansüstü Sisteme tez yükleme kılavuzu için tıklayınız.